ÖZTUNÇ’TAN GERMENİCİA ÇIKIŞI; “SADECE KAHRAMANMARAŞ’I KURTARMAZ!” « İfa Ajans

29 Kasım 2022 - 21:45

ÖZTUNÇ’TAN GERMENİCİA ÇIKIŞI; “SADECE KAHRAMANMARAŞ’I KURTARMAZ!”

ÖZTUNÇ’TAN GERMENİCİA ÇIKIŞI; “SADECE KAHRAMANMARAŞ’I KURTARMAZ!”

ÖZTUNÇ’TAN GERMENİCİA ÇIKIŞI; “SADECE KAHRAMANMARAŞ’I KURTARMAZ!”
Son Güncelleme :

15 Kasım 2019 - 11:36

688 views

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Meclis’te Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirilen Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde söz alarak, Kahramanmaraş’ın saklı hazinesi Germenicia Antik Kenti mozaiklerinin artık gün ışığına kavuşması gerektiğini vurguladı ve “Dünyanın en büyük mozaik kenti olur burası. Sadece Kahramanmaraş’ı kurtarmaz, Türkiye turizmi ve ekonomisine de büyük katkısı olur” dedi.

CHP’nin Atom Karınca’sı Ali Öztunç, Kahramanmaraş’ın gelişmesi ve memleketlisinin refah ve huzur seviyesinin yükselmesi için çalışmalarına soluksuz devam ediyor.

Her fırsatta Kahramanmaraşlının hakkının peşine düşen Öztunç, ”Kahramanmaraş’ta yaklaşık bin evin altında mozaik var” ifadelerini kullandı ve Germenicia Antik Kenti’ne artık gereken yatırımın yapılarak kent ve ülke turizmine bir an önce kazandırılması gerektiğinin altını çizdi.

Öztunç, Meclis’te Kültür Bakanlığı’nın bütçesinin görüşüldüğü komisyonda ayrıca RTÜK’ün dondurma reklamları hakkında yaptığı “Ahlak sınırlarını aşıyor” açıklamasına tepki göstererek “Merak ediyorum, dondurma reklamına niye takılır? Bir sektör bu. Kahramanmaraş Milletvekili olduğum için dondurma sektörü bizde bayağı güçlüdür yani ben dondurma reklamını izlerken aklıma başka şeyler gelmiyor. RTÜK üyelerinin ya da Başkanının nasıl geliyor, anlamıyorum.” Dedi.

 “MÜDAHALE ETMENİZİ BEKLİYORUZ, İSTİYORUZ”

“Bu ara dondurma reklamlarına takmış RTÜK. Merak ediyorum, dondurma reklamına niye takılır? Bir sektör bu.

Maraş Milletvekili olduğum için dondurma sektörü bizde bayağı güçlüdür yani ben dondurma reklamını izlerken aklıma başka şeyler gelmiyor. RTÜK’ün nasıl geliyor, anlamıyorum ben ?

RTÜK üyelerinin ya da Başkanının nasıl geliyor, anlamıyorum. Bu bir sektör, bunun olması gerekiyor. “25’inci yılımız, 25 personeli balonda uçuracağız Kapadokya’da.” Ne gerek var? Paramız mı var? Krizde değil mi, sıkıntı yok mu? Sayın Bakanım, bunlara müdahale etmenizi bekliyoruz, istiyoruz.

Geçtiğimiz yıl, burada bütçe görüşmelerinde size olan umudumuzu dile getirmiştik. Sizin bu konulara müdahale edeceğinizi düşünüyorum.”

“KAHRAMANMARAŞ’TA BİN EVİN ALTINDA MOZAİK VAR”

“Ayrıca, Sayın Bakanım, Germenicia Antik Kenti seçim bölgem Kahramanmaraş’ta. Şu ana kadar yapılan kazılarda 8-9 kazı yapıldı, kaçak kazı bunlar, 7 tane mozaik çıktı, müthiş mozaikler. Gaziantep’te bir Zeugma var, turist çekiyor. Kahramanmaraş’ta yaklaşık bin evin altında  yani bu çalıştaylarda da ortaya çıkan, Büyükşehir Belediyemizin de çalışmasıdır, eski Bakan Sayın Mahir Ünal’ın da çalışmasıdır mozaik var.

 Dünyanın en büyük mozaik kenti olur burası; açık alan yerinde mozaik kenti olur, Antep gibi taşıma da değil. Buranın desteklemesi gerekiyor.

 Çok ciddi bir turizm geliri getirir. Sadece Kahramanmaraş’ı kurtarmaz, Türkiye turizmine de ekonomisine de katkıda bulunur.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.