Onikişubat Belediyesi EXPO 2023 İddialarına Cevap Verdi « İfa Ajans

7 Aralık 2022 - 16:58

Onikişubat Belediyesi EXPO 2023 İddialarına Cevap Verdi

Onikişubat Belediyesi EXPO 2023 İddialarına Cevap Verdi

Onikişubat Belediyesi EXPO 2023  İddialarına Cevap Verdi
Son Güncelleme :

12 Ekim 2019 - 14:02

1.677 views

Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, bazı internet sitelerinde yer alan EXPO 2023 Onikişubat organizasyonuyla ilgili iddialara cevap verildi.

Onikişubat Belediye Başkanlığı imzasıyla yapılan yazılı açıklama şu şekilde: “EXPO 2023 Onikişubat/Kahramanmaraş Organizasyonu kapsamında İdaremiz tarafından 25.06.2018 tarihinde Uluslararası Düzenleyici ve Denetleyici Kurum A.I.P.H. regülasyonlarına uygun olarak hazırlanan iş kalemleri kapsamında Rekreasyon Alanı Uluslararası Bahçecilik Projesi Ve Hizmet Tanıtımı, Reklam Faaliyetleri, Pr, Medya İletişimi Organizasyon Hizmetleri hizmet alımı ihalesi, iş yeterliliğini sağlayan tüm firmalara açık olmak sureti ile açık hizmet ihalesi olarak düzenleniş olup, ihale sonucunda en düşük fiyatı veren Tm Etkinlik Danışmanlık Limited Şirketi ile 19.07.2018 tarihinde 15 aylık, sözleşme bitiş tarihi 30.09.2019 olmak üzere 39.813.834 TL bedel üzerinden sözleşme imzalanmıştır.

Bazı internet sitelerinde ilgili habere konu olan ve tamamı Rekreasyon Alanının açılışı kapsamında olan Konser, Çocuk Oyunları, Yetişkin Oyunları ve Çocuk Atölyeleri vb. işler rekreasyon alanı açılışının sözleşme süresinde gerçekleşmemesinden dolayı sözleşme kapsamından tamamen çıkarılmıştır. Yapıldığı iddia edilen söz konusu etkinliklerin hiçbiri yapılmamıştır ve sözleşmede 10.325.584 TL tutarında tasarruf sağlanmıştır.

Bu çerçevede sözleşmede belirtilen;

•          Kurumsal Kimlik Çalışmaları

•          Fizibilite Raporu

•          Masterplan Hazırlanması

•          Medya Hizmetleri

•          İlerleme Raporları Hazırlanması

•          15 ay süreli yönetim hizmetleri dahil olmak üzere

Sözleşmenin ana unsurunu oluşturan resmi takvimde yer alan Uluslararası EXPO’lara katılım ve sergi düzenlemesi, Uluslararası katılımı arttırıcı yurtdışı toplantıları ve AIPH genel kurullarına katılım hizmetleri yüklenici tarafından gerçekleştirilmiştir. Ayrıca bu iş ve işlemlerin tamamı İçişleri Bakanlığı Müfettişleri tarafından incelenmiştir.

Katılımı artırıcı toplantılar kapsamında 7 Ülkede 10 farklı etkinlikte, Büyükelçi düzeyinde 903 EXPO Ülke Komiserine EXPO 2023 Kahramanmaraş sunumu gerçekleştirilmiştir.

EXPO 2018 Taichung/Taiwan’da 2 ay süren Kahramanmaraş Sergisi ve Etkinlikleri gerçekleştirilmiş olup, Sergi bu süreçte 1 milyon 240 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

EXPO 2019 Beijing/Çin Halk Cumhuriyeti’nde 6 ay süreli Kahramanmaraş Bahçesi Sergisi ve Etkinlikleri gerçekleştirilmiş olup, Bahçe bu süreçte 2 Milyon 120 bin kişi tarafından ziyaret edilmiştir. Bu ziyaretçilerin tamamı şehir ve proje hakkında bilgilendirilmiştir.

Yine bu kapsamda 3 AIPH yurtdışı toplantısına (İtalya-Hollanda-Çin) katılım sağlanmış ve ilerleme raporları AIPH genel kuruluna sunulmuştur.

Bu çerçevede bahsi geçen faaliyetlerde heyetlerin ulaşım konaklama sergi sunum vb hizmetleri sözleşme kapsamında yüklenici tarafından sağlanmıştır.

Yine önümüzdeki döneme ilişkin bilgilendirme çerçevesinde, 4 yıllık projeksiyon doğrultusunda;

Resmi takvimde yer alan EXPO 2020 Dubai, EXPO 2021 Doha ve EXPO 2022 Almere Expolarında tanıtım/sergi ve uluslararası faaliyetlerimizi sürdüreceğimizi ayrıca 3 yıl zarfında 36 farklı ülkede 50 den fazla Katılımı artırıcı toplantıyı düzenleyeceğimizi;

Ulusal ve Uluslararası İletişim faaliyetlerinin ve 15 farklı departmanda Post Expo dönemine kadar personel hizmeti alınacağını kamuoyuna bildiririz.

Cumhuriyetin 100. Yılında şehrimizin ve ülkemizin en önemli uluslararası etkinliği olma özelliği taşıyan proje EXPO 2023 Onikişubat/KAHRAMANMARAŞ’tır.

Bu bağlamda Kahramanmaraş’ı marka şehir yaparak dünya gündemine taşıyacak, tanıtım, turizm ve ekonomik alanda sağlayacağı katkılar ile şehrimizi çok üst düzey konuma taşıyacaktır.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.