MÜSİAD İl Başkanı Kervancıoğlu: Faizin Düşmesi Talebleri Pozitife Döndürür « İfa Ajans

7 Aralık 2022 - 17:32

MÜSİAD İl Başkanı Kervancıoğlu: Faizin Düşmesi Talebleri Pozitife Döndürür

MÜSİAD İl Başkanı Kervancıoğlu: Faizin Düşmesi Talebleri Pozitife Döndürür

MÜSİAD İl Başkanı Kervancıoğlu: Faizin Düşmesi Talebleri Pozitife Döndürür
Son Güncelleme :

25 Ekim 2019 - 10:24

3.511 views

Müstakil sanayici ve işadamları derneği (müsiad) kahramanmaraş başkanı sami kervancıoğlu, t.c merkez bankası tarafından açıklanan faiz indirim kararına ilişkin yazılı bir değerlendirmede bulundu.

Kervancıoğlu açıklamasında şunları kaydetti:

Merkez bankası’nın temmuz ve eylül aylarında aldığı kararların ardından piyasaların beklentisi zaten faiz indirimlerinin devam edeceğine yönelikti. Bu bağlamda; merkez bankası’nın, piyasa beklentilerine uyumlu bir şekilde aldığı 250 baz puanlık bu indirim, iş dünyasının temsilcileri olarak bizleri oldukça memnun etmiştir.

Bununla birlikte, merkez’in faiz indirimi sürecini 2020 yılında da sürdürmesi gerektiğine inanıyoruz. Zira ortalama faiz oranının %6 olduğu g20 ülkeleri içerisinde, arjantin’den sonra en yüksek faiz oranına sahip ülke konumundayız.

Yine bu kararın hızlı bir şekilde piyasa faizlerine yansıyacağını umut ediyor ve kamuya da özel ayrımı yapmaksızın tüm bankaların piyasa beklentilerine kulak vererek sanayicinin elini rahatlatacak hamleler yapmasını bekliyoruz.

Yılın ikinci çeyreğinde ekonomide görülen %1,5’lik daralmada yatırımların %22,8 oranında azalması etkili olmuştu. Faiz oranlarında gözlenen düşüşle birlikte yatırımlar yeniden hız kazanacak, buna ek olarak son iki çeyrektir azalan iç talep de pozitife dönecektir. Bu doğrultuda, önümüzdeki dönemde türkiye ekonomisinin pozitif büyüme yolculuğunun yeniden başlayacağını ifade edebiliriz.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN