KSÜ,15 Temmuz Destanını Unutmadı « İfa Ajans

29 Kasım 2022 - 21:59

KSÜ,15 Temmuz Destanını Unutmadı

KSÜ,15 Temmuz Destanını Unutmadı
Son Güncelleme :

16 Temmuz 2019 - 14:58

1.047 views

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ)Rektörlüğü ve Fen-Edebiyat Fakültesi işbirliğinde15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda “15 Temmuz 2016’da Darbe Girişimi” adlı konferans gerçekleştirildi.

KSÜRektör Vekili Prof. Dr. Zekeriya Pak, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Taner Okumuş,dekanlar, akademik ve idari personel ve öğrencilerin katılımıyla düzenlenen konferansın açılış konuşmasını Rektör Vekili Prof. Dr. Zekeriya Pak yaptı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından “3 yıl önce yaşadığımız bu menfur hadiseyi unutmamak ve unutturmamak adına hem ülke çapında hem şehrimizdehem de üniversitemizde çeşitli etkinlikler düzenliyoruz.”diyerek konuşmasınabaşlayan Prof. Dr. Zekeriya Pak,“İstikbalimizin ve istiklalimizin tehlikeye girmesine sebebiyet veren darbe girişiminden ders çıkarılacak en önemli unsurlardan biri din istismarıdır.Birilerinin dini duygularımızı kendi emelleri doğrultusunda kullanmasına fırsat vermemek için doğru bilgiyi doğru kaynaklardan öğrenmemize ihtiyaç var. Bu konuda oldukça dikkatli ve uyanık olmamız gerekir.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından KSÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürü, Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Eyicil “ FETÖ Darbe Girişimi ” başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirdi.

15 Temmuz şehitlerini saygı ile selamlayarak konuşmasına başlayan Eyicil, 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sürecini kronolojik sıra ile anlattı. Eyicil, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısı doğrultusunda Türk halkı, vatan savunmasıve mücadelesi ileTürk Silahlı Kuvvetlerinde yuvalanmış küçük bir azınlığın darbe girişimini önleyerek büyük bir kahramanlık göstermiştir. FETÖ darbe girişimine karşı özgürlüğü savunan milletimiz, bir kez daha vatanına sahip çıktı.” diye konuştu.

Programda ayrıca Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Şube Müdürü Tevfik Karadaş,15 Temmuz Direniş Şiirleri Antolojisinde yayınlanan kendi yazdığı  “15 Temmuz” şiirini okudu.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.