KMTSO 16. OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI « İfa Ajans

3 Aralık 2022 - 20:24

KMTSO 16. OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

KMTSO 16. OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

KMTSO 16. OLAĞAN MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
Son Güncelleme :

27 Kasım 2019 - 10:04

2.894 views

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Meclisi 16. Olağan Toplantısını gerçekleştirdi.

KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ve Kahramanmaraş Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek konuk oldu.

Toplantıda, Kasım ayında geçekleştirilen çalışmalar ile KSÜ ile yürütülen ortak çalışmalar veOnikişubat Belediyesi’nin Expo 2023 projesi konuları değerlendirildi.

Toplantının açılışınıyapan KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, Meclis gündemini okuyarak oylanması gereken konuları Meclis üyelerinin onayına sundu. Daha sonra KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, Kasım ayı faaliyetleri hakkında bilgilendirme yaptı.

Zabun, Kahramanmaraş’ın tarımsal üretiminin endüstrileşmesi, inovasyon ve teknoloji ile tarımsal pazarlarını ve ihracatını geliştirmesi adına tarım fuarlarının önemine değindi. Zabun konuşmasında şunlara değindi: “Geniş katılımcı profili ile bu sene fuarımızın 5.sini açtık. İnanıyorum ki, ilimizde tarımsal ürünlerimiz için önemli fırsatları beraberinde getirdi. Emeği geçenlere buradan tekrar teşekkür ediyorum.Diğer taraftan, 81 ilde eş zamanlı gerçekleştirilen “11 milyon ağaç; bugün fidan, yarın nefes” kampanyası kapsamında Çınarlı mevkiinde düzenlenen programda biz de fidan dikimi yaptık.”

KMTSO Turizm ve Tanıtım Komitesi’nin organizasyonu ile Sektörel Eşleşmeler Programını düzenlediklerini söyleyen Zabun şöyle konuştu: “Karaca yönetim Kurulu Başkanı Fatih Karaca ve dünyaca ünlü şef ve mutfak araştırmacısı Ömür Akkor’un katılımıyla bir çalıştay gerçekleştirdik. Bununla birlikte konuklarımıza ilimizin tarihi ve doğal güzelliklerini ve gastronomi kültürünü yaşayarak anlatmaya, tanıtmaya çalıştık.

Kasım ayı içerisinde şehrimizde ilk kez çok kapsamlı olarak alışveriş ve indirim günleri kampanyası düzenledik. ‘Çarşı pazarda şenlik var’ teması ile 7 gün boyunca, 46 sektörde yüzlerce firmamızın katılımıyla önemli oranda indirimler yapıldı. Perakende sektörümüzün ve özellikle esnaflarımızın ekonomik aktivitelerinin güçlendirilmesi ile ekonomiye ciddi bir canlılık getirdi.Bu proje bize çok önemli bir tecrübe kazandırdı. Esnaf odalarımız ve derneklerimizle yapılan hazırlık toplantıları, basın lansmanları, röportajlar, afiş ve billboard çalışmaları, esnaf eğitimleri, halka açık açılış töreni gibi birçok konuda; şehrimizde önemli bir kurumsal kapasite oluşumunu da gerçekleştirmiş olduk.”

Şehrin sorunlarını Ankara’ya taşımaya devam ettiklerini hatırlatan Zabun, “Meclis başkanımız Hanefi Öksüz ve organize sanayi bölgesi başkanlarımızla, Kahramanmaraş milletvekillerimizin katımı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Sanayi ve Teknoloji Bakanı MusfataVarank’ı ziyaret ederek ilimizin enerji arz güvenliğini sağlayacak yatırımlar, osb’lerimizin sorunları ve yeni dönem projelerimiz ile ilgili istişarelerde bulunduk. Çok verimli toplantılar yaptık. Buradan tekrar o gün bizimle birlikte olan milletvekillerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Kasım ayı içerisinde ihracatçılarımıza yeşil pasaport konusunda bir müjde geldi. Cumhurbaşkanı kararı ile ihracatçılarımıza yeşil pasaport verilebilmesi için gerekli olan, son 3 yıllık ortalama ihracatı 1 milyon dolar kriteri 500 bin dolara çekilerek özellikle KOBİ’lerimize önemli bir avantaj sağlanmış oldu. İnanıyorum ki, her geçen yıl artmakta olan ihracatçı şirket sayımızı daha da artıracaktır.” diye konuştu.

Her yıl Türkiye Odalar Borsalar Birliği ve KMTSO işbirliği ile yardıma muhtaç öğrencilere giyim yardımı yaptıklarını hatırlatan Zabun, bu yıl da yardıma muhtaç öğrenciler için hazırlanan bot ve kabanların, milli eğitim müdürleriaracılığı ile Andırın, Çağlayancerit, Dulkadiroğlu, Göksun, Onikişubat, Pazarcık ve Türkoğlu ilçelerindeki okullarda dağıtılacağını söyledi.

KMTSO Başkanı Serdar Zabun’un ardından Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Seyhan Şerefoğlu ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Aykut Balcıoğlu söz aldı.

Kadın Girişimciler Kurulu Başkan VekiliSeyhan Şerefoğlu, 2007 yılında Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası uhdesinde kurulan ve Başkanlığını Nazlı Ceylan BaldukKurtul’un üstlendiği Kadın Girişimciler Kurulu’nunon beş icra kurulu üyesi, 67 meclis üyesi ile birlikte faaliyetlerine devam ettiğini söyledi. Şerefoğlu şöyle konuştu: “Kadın Girişimciler Kurulu olarak amacımız ekonomik değer üreten kadın girişimci sayısını artırmak, mevcut kadın girişimcileri güçlendirmek, Kahramanmaraş’ın bölgesi ile bütünleşmesini sağlamak, ülke ekonomisine ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak. Bu amaçlar doğrultusunda kurulduğumuz günden bugüne çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Aykut Balcıoğlu ise göreve geldikten sonra ilk yaptıkları işin kurumsal imajı tazelemek olduğunu söyledi. Balcıoğlu, “Logomuzu, web sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı güncelleyerek dijitalleşen dünyaya ayak uydurduk. Kurul olarak seçim sonrası resmi ziyaretlerde bulunduk. Daha sonra çalışma gruplarını oluşturmak adına “komiteler” adında sekiz çalışma grubu oluşturduk. Bu sekiz çalışma grubumuz Turizm komitesi, Sosyal Sorumluluk komitesi, Proje Geliştirme Komitesi, Yatırım ve Destekler komitesi, Eğitim ve Seminerler komitesi, İletişim komitesi, Network komitesi, Girişimci üniversiteliler komitesi olarak sekiz komite kurulmuştur. Şehrimizin turizm envanterini çıkardık bu envanter Kahramanmaraş gelen yerli ve yabancı turistin rehberi olacak şekilde hazırlandı. E-dergi çalışmamız ile geniş kitlelere ulaşmayı hedefledik.” şeklinde konuştu.

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek ise sunumlar eşliğinde yaptığı konuşmada Expo 2023 projesi hakkında Meclis üyelerini bilgilendirdi. Mahçiçek şöyle konuştu: “Biz biliyorsunuz 2014 seçimleri ile seçildik ve o zaman baktık ki Kahramanmaraş’ta bizim bölgemizde bir takım eksikler var. Onları tespit ettik ve önceliklerine göre sıraladık, yaklaşık üç buçuk ay gibi bir sürede o fiziki eksikleri, sosyal nitelikli eksikleri, özellikle eğitim alanındaki eksikleri, sosyal nitelikli projeleri aşağı yukarı tamamladık. İşte bugün o projeyi, geçmişte bu salonda yaptığımız açılışla projeyi kamuoyuna sunduk. Fakat detaylarını, buraya kadar nasıl geldiğimizi konuşmamıştık. Bir uluslararası format sağlamalıydık, bir uluslararası proje üretmeliydik. Futbol müsabakaları gibi, Avrupa şampiyonası gibi dünya şampiyonası gibi bir de bizi başka noktalara taşıyacak proje olmalıydı. O proje bir aylık sürenin üzerinde olmalıydı. İşte onun için bir Expo almamız gerektiğini düşündük. Çeşitli çalışmaların, araştırmaların ardından Antalya’dan sonra bir ilçe olarak ‘bunu nasıl alırız’ diye çok çalıştık. Aşağı yukarı on beş yirmi ülkeye gittik, sonunda geçen yıl yani 2018 Eylül ayında talip olduk Kahramanmaraş Expo 2023’e. Neden Expo 2023, çünkü Cumhuriyetimizin 100.yılıydı.”

KSÜ Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can yaptıkları çalışmaları hakkında bilgi verdi. Can, Üniversitemizde bizimle beraber sağlık birimleri fakültesi hizmete açıldı, diş hekimliği fakültesi açıldı.Diş hekimliği fakültemizle ilgili araştırma ve uygulama merkezimiz ‘diş hastanemiz’ diyelim o da hizmete açıldı. Son  bir yıl içerisinde diş hekimliği hastanemizdeki yedi olan hoca sayımızı yirmi ikiye çıkardık. Diş hekimliği ile ilgili olan sekiz dalın sekizinde diş hekimliği hastanemizde her dalın uzmanı yetişmektedir. Ziraat Fakültemizde fidan ve doku kültürü laboratuvarları kuruldu, ilk etapta ceviz, urmu dutu üretimi yapılacak olan fidan üretim merkezi ile Kahramanmaraş ve bölgesine çok önemli katkıları olacağını düşünüyoruz. Yine, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Serdar Zabun’unda ifade ettiği gibi sanayicilerimizin de katkılarıyla intörn mühendisliği başlattık. Öğrencilerimiz son sınıfın, son dönemini kendi alanları ile alakalı bir sanayi alanında geçirecek. Bu hem öğrencilerimizin hem çok iyi yetişmesini sağlayacak, yani on beş-yirmi günlük stajlar yerine en dört aylık stajlar ile çok iyi yetişmesini sağlayacak. Bu şekilde o çalıştığı sanayi kurumunda kendini ispat ettiği zaman mezun olacak öğrencimizin istihdam oranı artacak. Böylece firmalarımız, sanayicilerimiz öyle birkaç saatlik ya da birkaç günlük mülakatlar yerine yanında dört ay çalışan öğrenciyi keşfettiği takdirde daha isabetli bir keşif ile bizim öğrencimizi mezun olduğunda istihdam edebilecek.” şeklinde konuştu.

Toplantı karşılıklı görüş alışverişi ile sona erdi.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN