İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ ÖZGÜL:”İSTİKLAL MADALYASI, KAHRAMANMARAŞLININ GURUR NİŞANESİDİR” « İfa Ajans

3 Aralık 2022 - 18:27

İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ ÖZGÜL:”İSTİKLAL MADALYASI, KAHRAMANMARAŞLININ GURUR NİŞANESİDİR”

İSTİKLAL ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ ÖZGÜL:”İSTİKLAL MADALYASI, KAHRAMANMARAŞLININ GURUR NİŞANESİDİR”
Son Güncelleme :

04 Nisan 2019 - 14:06

553 views

İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sami Özgül, Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyası verilişinin 94. yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajında, “İstiklal madalyası, Kahramanmaraşlının gurur nişanesidir” ifadelerini kullandı.

Rektör Özgül, Maraş Milli Mücadelesinin Türk Kurtuluş Savaşında ayrı bir önem taşıdığını ifade ederek, Anadolu’da bağımsızlığa olan inancın Maraş’ın kurtuluşu ile pekiştiğini kaydetti. Bunun neticesinde Maraşlının, Gazi Meclis tarafından İstiklal Madalyası ile ödüllendirildiğini anımsatan Özgül, mesajında şu düşüncelere yer verdi:

“Takvim yapraklarındaki tarihleri önemli kılan, o günün yaşanmışlıklarıdır. Kahramanmaraşlı için anlam taşıyan günlerin en önemlilerinden birisi ise 5 Nisan’dır. Maraş halkının cesaret, azim ve  kararlılık neticesinde 12 Şubat 1920’de ulaştığı zafer, 5 Nisan 1925’te Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Kırmızı Şeritli İstiklal Madalyası ile taçlandırılmıştır. Maraşlının ‘Milli mücadelede yararlılık göstermeyen tek bir Maraşlı yoktur’ cevabı üzerine tüm kente verilen bu madalya, taşıdığı anlam itibariyle de çok özeldir. Çünkü bir kentin benlik düşüncesinden sıyrılıp, bir ve beraberlik duyguları ile “biz” olma erdemini göstermesinin en belirgin örneği, istiklal madalyamızdır. Bu duygu ve düşüncelerle 5 Nisan Madalya günümüzü tebrik ediyor; bu toprakları bizlere vatan kılan şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.