İş Dünyasından İstihdam Seferberliğine Tam Destek « İfa Ajans

5 Aralık 2022 - 10:28

İş Dünyasından İstihdam Seferberliğine Tam Destek

İş Dünyasından İstihdam Seferberliğine Tam Destek
Son Güncelleme :

05 Mart 2019 - 12:58

542 views

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun, CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliği çağrısına tam destek verdiklerini açıkladı.

“Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla başlatılan ‘İstihdam Seferberliği 2019’ kampanyası kapsamında KMTSO Toplantı Salonunda basın toplantısı düzenlendi.

İstihdam Seferberliği-2019 Kampanyası kapsamındaöncelikle Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan’ı makamında ziyaret ederek İstihdam Seferberliği ve bu kapsamda tasarlanan yeni istihdam teşvikleri paketi hakkında bilgi verenKMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ve beraberindeki heyet daha sonra düzenlenenbasın toplantısına katıldı.

Toplantıda, Kahramanmaraş’ta faaliyette bulunan yerel basın mensuplarıyla ulusal basın temsilcileri ile KMTSO Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Zabun ve Türkoğlu Belediye Başkanı ve Türkoğlu OSB Başkanı Osman Okumuş, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Duran Balsuyu, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy, Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Can, Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Köfte, İŞKUR İl Müdürü Ali yüce, SGK İl Müdürü Harun Akbalaban, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mehmet Sertpolat, MÜSİAD Kahramanmaraş Başkanı Sami Kervancıoğlu, PANİAD Başkanı Hüseyin Özdalhazır bulundu.

KMTSO Başkanı Serdar Zabunyaptığı açıklamada şunlara değindi:

“Hatırlayacağınız üzere 21 Ocak’taki TOBB Türkiye Ekonomi Şurası’nda Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasına yeni bir istihdam seferberliği çağrısında bulundu.

Sayın Cumhurbaşkanımızın bu çağrısının ardından Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ve TOBB Başkanımız 2 hafta boyunca yoğun bir şekilde çalışarak istihdam teşviklerini hazırladılar.

Bunlara yönelik yasal düzenleme de hızla Meclisten geçti ve Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

25 Şubat 2019 tarihinde TOBB Başkanımızın ev sahipliğinde Hazine ve Maliye Bakanımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımız ile Oda ve Borsa Başkanlarımızın ve TOBB Sektör Meclisi Başkanlarımızın katılımıyla “Burası Türkiye Burada İş Var” sloganıyla İstihdam Seferberliği 2019 kampanyası başlatıldı.

İstihdam Seferberliği 2019 kapsamında iş dünyamıza, girişimcilerimize 8 farklı teşvik sunuluyor ve bunların pek çoğu tarihi destekler şeklinde. Ben size bunlardan özellikle çok önemli gördüğüm ikisinden bahsedeceğim.

Birincisi; nisan ayı sonuna kadar sağlayacağınız her ilave istihdamın tam 3 ay boyunca ücretini, sigorta primlerini ve vergisini devlet karşılıyor. Bu 3 ay boyunca işverenin maliyeti sıfır.

2.021 TL ücret ve 1.113 TL sigorta ve vergiler olmak üzere 3.134 TL’yi devletimiz karşılamış olacak. İşveren cebinden sıfır maliyetle yeni bir işsiz kardeşimizi işe almış olacak.

Devamındaki 9 ay boyunca da devletimiz sigorta primlerini ve vergileri ödemeye devam edecek. Yani aylık 1.113 TL’yi devletimiz karşılayacak. Biz işverenler olarak sadece çalıştırdığımız kardeşimize ücretini ödeyeceğiz.

İş alınacak kişi kadın, genç ve engelli ise 9 aylık süre 15 aya kadar uzamış olacak.

Yine imalat sanayi ve bilişim sektöründe aylık 1.113 TL olan prim ve vergi teşviki 2.712 TL olarak verilecek.

Buradan iş dünyasına çağrıda bulunuyorum. Gelin bu tarihi teşvikten yararlanın. Böyle bir teşviki hayata geçirdiği için hükümetimize çok teşekkür ediyoruz.

İkincisi de; herhangi bir sebeple işinde sıkıntı yaşayan girişimcilerimiz için çok önemli bir destek getirildi. Böylece Devletimiz sıkıntılı günümüzde de yanımızda olduğunu bir kez daha gösteriyor.

Eğer bir işveren işlerinde sıkıntı yaşadıysa, faaliyetleri durmuş ya da azalmışsa; çalışanlarının maaşı 3 ay boyunca Kısa Çalışma Ödeneği kapsamında İşsizlik Sigortası Fonu’ndan ödeniyor.

Yani burada devletimiz işverene diyor ki, düzenini bozma, istihdamı koru.

Tüm bu teşviklere ilişkin tüm detaylara istihdamseferberligi.org adresinden ulaşabilmek mümkün.Aklınıza takılan bir konu olursa, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odamıza ulaşmanız mümkün.

Bu teşvikler konusunda şirket sahipleri ve yöneticileri kadar muhasebecilere ve şirketlerin insan kaynakları yöneticilerine de büyük görevler düşüyor. İstihdam teşviklerinin iyi anlaşılması ve uygulanması konusunda onlardan ekstra hassasiyet bekliyoruz.

Önümüzdeki süreçte de Sayın Valimiz, Kaymakamlarımız, Belediye Başkanlarımız, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımızın yerel teşkilatları ve iş dünyası kuruluşlarımızın başkanlarının katılımıyla üyelerimize yönelik olarak istihdam teşvikleri bilgilendirme toplantıları yapmaya devam edeceğiz.

İlimizde her ay en çok ilave istihdam sağlayan üyelerimizi kutlayacağız.

Bakın 2017’deki istihdam seferberliğinde kamu-özel sektör olarak el ele verdik ve 1,5 milyon ilave istihdam sağladık. Kamu-özel sektör el ele verdimi yapılmayacak şey yoktur.

Bu kapsamda, Kahramanmaraş iş dünyası olarak; 2017 Şubat’ındaki istihdam seferberliğinde tam 15 bin kişiye ilave istihdam sağladık.

Kahramanmaraş çok daha fazlasını yapacak kabiliyet, inanç ve azme sahiptir.

Dün, milli mücadelenin kahramanı olan, bugün aynı inanç ve azimle ekonomik ve sosyal kalkınma adına tüm gücüyle mücadelesini sürdüren, 150 bin kişiye iş imkanısağlayan şehrimiz, inanıyorum ki, bu alanda da kahramanlığını ortaya koyacak ve istihdam seferberliğinde en ön safta yer alacaktır.

Buradan tüm iş dünyamıza ve işverenlere de çağrıda bulunuyorum.

Sizler vasıtasıyla ülke çapında her işverene sesleniyoruz; Türkiye’nin gücüne ve geleceğine güvenin. İstihdam Seferberliği 2019’a katılın, bu tarihi istihdam teşviklerinden faydalanın. En az bir işsiz vatandaşımızı işe alarak, hem işinizi geliştirin, hem ekonominin büyümesine katkınız olsun, hem de Türkiye’nin geleceğine yatırım yaparak, kazanan siz olun.

Dünün en çok kazananları, Türkiye’ye yatırım yapanlar, Türkiye’de istihdam sağlayanlar oldu. Yarının en çok kazananları da, bugün Türkiye’ye yatırım yapanlar, insanımıza istihdam sağlayanlar olacak.

Bu topraklarda bereketi ve umudu hiç kaybetmedik, kaybetmeyeceğiz.

Bereketli ve umut dolu bir güne merhaba demek için, Burada iş var, Burada aş var, Burada gelecek var diyoruz.”

Toplantıda konuşan Ticaret Borsası Başkanı Ahmet Duran Balsuyu ise “Ben bu çalışmaların hayırlara vesile olmasını diliyorum. İnşallah neticeye ulaşacağımızdan da eminim.” şeklinde konuştu.

Türkoğlu Belediye Başkanı ve Türkoğlu OSB Başkanı Osman Okumuş da “İstihdam seferberliğine tam destek veriyoruz. Şu anda Türkoğlu OSB bölgemizde 8 tane fabrikamız faaliyete geçti. 600’e yakın istihdam var. İnşallah fabrikalarımızı kısa bir zaman içerisinde 28’e tamamlayacağız. Uzun vadede Türkoğlu’nu tam bir sanayi ilçesi yapmak istiyoruz. Bunların yanında Kadıoğlu Çiftliğinde bölgenin en büyük sera alanı kuruluyor.” dedi.

Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Paksoy ise “ Ben buradan hem Kahramanmaraş merkezli hem de Elbistanlı sanayicilerimizi yatırıma çağırıyorum.” dedi.

Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sıtkı Can “Bundan önceki istihdam seferberliği noktasında Türkiye’de bir çalışma başlatılmıştı. Kahramanmaraş bu noktada gerçekten çok iyi bir istihdam istatistiki yakaladı. Kahramanmaraş üstüne düşen görevi her zaman yaptı. Tekrar yapacağını ümit ediyorum.” şeklinde konuştu.

SGK Müdürü Harun Akbalaban ise “2019 yılı istihdam seferberliğine start vermiş durumdayız. Tabii yeni bir teşvik ile seferberliğe başlıyoruz. Önemli olan eğer ortada bir kazanım varsa bu kazanımdan en üst seviyede faydalanmak istiyorsak kamu ve özel sektörün bir araya gelerek işverenlerimizin bilgilendirilmesi önemliydi. Burada iş dünyası temsilcileriyle hep beraber hareket ederek tüm işverenlerimize bu imkânları tanıtmak için faaliyetlerimiz olacak. Merkezde sanayinin ağırlıklı olduğu yerlerde toplantılar yapılacak. İşyerleri ziyaret edilecek. Sanayi sitesi ziyaret edilecek. Sahaya çıkacağız ve sahada ne kadar çabuk kişiye ulaşırsak o kadar istihdamı anlatacağız.” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mehmet Sertpolat ise “Biz Bakanlığımızın koordinesinde SGK ve İŞKUR il müdürlüklerimize destek vereceğiz. Tüm toplantıları birlikte yaparak her türlü tanıtım desteğini vereceğiz. Bu bir memleket meselesi. İnşallah işsizliğin son bulduğu güzel bir kampanya olur.” diye konuştu.

İŞKUR İl Müdürü Ali Yüce “Sayın başkanımın genel çerçeveyi çizmiş olduğu bugünkü toplantıda sayın cumhurbaşkanımızın Türkiye genelinde işsizliğin azaltılması istihdamın arttırılmasıyla ilgili başlatmış olduğu çalışma hayatında milli seferberlik ve sayın başkanımın da belirttiği gibi “Burası Türkiye Türkiye’de iş var”. Bizde Kahramanmaraş olarak Burası Kahramanmaraş burada iş var sloganıyla yola çıktık. Her şeyden önce bize bu imkânı verdiği için sayın odabaşkanıma ve değerli yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyorum.” dedi.

MÜSİAD Başkanı Sami Kervancıoğlu ise “Ticaret Odası Başkanımıza böyle bir kampanya başlattığı için çok teşekkür ediyorum. Bizde MÜSİAD olarak bu kampanyaya destek veriyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun.” dedi.

Kahramanmaraş Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Köfte ise “Tüm esnaf ve sanatkârlarımızın devletimizin yapmış olduğu teşvikten yararlanmalarını istiyorum.” dedi.

PANİAD Başkanı Hüseyin Özdal “Bizlerde Pazarcık ve Narlı olarak elimizden geldiğince istihdama destek vermeye hazırız ve destek vereceğiz.” diye konuştu.

EN ÇOK KAZANANLAR

EN ÇOK KAYBEDENLER

EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

DÖVİZ KURU

BIST100
DOLAR
EURO
BITCOIN
ÇEYREK ALTIN
GRAM ALTIN