CHP’li Füsun Zabun ;8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı Yayınladı « İfa Ajans

7 Aralık 2022 - 18:05

CHP’li Füsun Zabun ;8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı Yayınladı

CHP’li Füsun Zabun ;8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Mesajı Yayınladı
Son Güncelleme :

07 Mart 2019 - 13:41

548 views

CHP Kahramanmaraş Kadın Kolları İl Başkanı Füsun Zabun 8 Mart Dünya Kadınlar günü için mesaj yayınladı .

Başkan Füsun Zabun Mesajında şu sözlere yer verdi.

İŞTE 8 Mart’ın hikayesi: 8 Mart 1857’de New York’ta yer alan bir dokuma fabrikasında çalışan 40 bin işçi, 16 saatlik işgününün 10 saate indirilmesi ve ücretlerde artış yapılması talebiyle greve başlamıştı. Kadın işçilerin örgütlediği bu grev o güne kadar yapılmış en büyük kadın eylemlerinden biriydi.

Kadınların örgütlediği eylemi durdurmak isteyen polis, kadın işçilere saldırmış, fabrikanın patronlarının da desteğiyle binlerce işçi fabrikaya kilitlenmişti. Bu sırada çıkan yangında içeride kilitli kalan işçilerden 129’u yanarak yaşamını yitirmişti. Bu mücadeleyi canı pahasına yapan hayatını kaybedenleri Rahmetle anıyoruz.

Bu gerçeğin  bilinmesine rağmen,Sorun ortadayken  hala günümüzde Kadın haklarının konuşulması ise Kendini lider zanneden ama bu konuyu çözmemekte ısrar eden yetkililerdir.

1857 de New yorktaÇalışan, mücadele eden kadınlar var iken bizim Ülkede kadınlar Cariye olarak kullanılıyordu Ta ki CUMHURİYETİN Kuruluşundan sonra kadına bakış değişmiştir 1930 yılından sonra çıkartılan yasalarla kadına seçme ve seçilme hakkı verilirken  5 Aralık 1934 yılında ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK Devrimleriyle gelen Kadına Milletvekili Seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle bir çok Avrupa Ülkesininde önünde yer almıştır. Ama ne yazıktır’ki  85 yıldır istenen ilerleme bir türlü sağlanamadığı gibi Son 17 yıldır tam bir geri dönüş sistemine geçilmiş Kadının Kahkası, kadının hamile sokağa çıkması, kadının pembe otobüslerde teşhiri gibi saçma sapan baskılarla bir obje haline getirilmeye çalışılarak, Kadın dayak ve cinayetlerinin artmasına fırsat verilmiştir.

Ülke seçmenini  % 50 si kadın olmasına rağmen Ülke idaresinde kadına  yer vermemekte Israr edilmektedir. Kadını heryerde ayrıştıran zihniyeti kınıyoruz ve bir an önce Kadın Haklarıyla ilgili kapsanlı bir kanun çıkartılmasını bekliyoruz.

Peygamber efendimizin CENNET ANALARIN AYAKLARI ALTINDADIR Hadisini  İnsanların anlaması ve Tüm kadınlara Gereken değerleri vermesini  diliyorum.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.