AK Parti Milletvekillerinden Müjde! Tekke’de Kentsel Dönüşüm Başlıyor « İfa Ajans

3 Aralık 2022 - 18:56

AK Parti Milletvekillerinden Müjde! Tekke’de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

AK Parti Milletvekillerinden Müjde! Tekke’de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

AK Parti Milletvekillerinden Müjde! Tekke’de Kentsel Dönüşüm Başlıyor
Son Güncelleme :

22 Ekim 2019 - 20:09

1.695 views

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un şehrimizi ziyaretinin ardından, AK Parti Milletvekilleri ofisinden yapılan açıklama ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ziyaretinde Kahramanmaraş için yapılması planlamaya alınan projeler hakkında kamuoyu bilgilendirilmesi paylaşıldı.

AK Parti Milletvekillerinden Müjde! Tekke’de Kentsel Dönüşüm Başlıyor

Milletvekilleri ofisinmden yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “AK Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri olarak 18.07.2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un Makamında toplantı yapılmış ve aktarılan sorunların çözümü konusunda şehrimize ziyareti kararlaştırılmıştı, 22 Ekim 2019 Salı günü İlimize ziyareti gerçekleştirmiştir.

Sayın Bakanımız Şehrimizi ziyareti sonucu aşağıdaki müjdeleri vermiştir.

1- TEKKE Kentsel Dönüşümü başlıyor.  Yusuflar Mahallesi 24 Hektarlık alan Kentsel Dönüşümü 2 Etapta yapılacaktır. Hak sahiplerinin bir kısmına yerinde, bir kısmına Çamlık Bölgesi’nde (Saçaklızade) yapılacak 500 konutta, bir kısmıda parasını vermek suretiyle teklif sunulacak. Uzlaşma sonucunda Taşınma ve kira yardımı yapılacaktır. Yıl sonuna kadar ihaleleri gerçekleştirilip 2020’nin ilk çeyreğinde 500 adet rezerv konutun inşaatına ve Yusuflar Mahallesi’ndeki 1. etabın ihalesine de başlanmış olacaktır. 

2- Aksu Çayı temizleniyor. Entegre Atık Su Arıtma Tesisi sanayicilerimiz, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz, Valilik ve Bakanlık konsorsiyumu ile yapılacaktır

3- Önsen Köprüsü hayata geçiyor. Köprü TOKİ tarafından yapılacak olup, Kurtlar Mahallesi’nde rezerv konutlar yapılıp heyelan riski ve kentsel dönüşüm için vatandaşlar yapılacak olan bu binalara yerleştirilecektir. 

4- Kılavuzlu Millet Bahçesi yapılıyor. 295 bin metrekare alanda yapılacak şekilde  (TOKİ) eliyle yıl sonuna kadar ihalesi tamamlanıp, 2020’de büyük oranda hizmete sunulup, 2021 yılında tamamlanacaktır.

5- Elbistan, Afşin, Ekinözü, Nurhak, Göksun ilçelerinde Katı Atık Entegre Bertaraf Tesisi 2020 yılı Mayıs ayı içinde ihalesi yapılacaktır.

6- Elbistan Atık Su Arıtma Tesisi ihalesi 2020 yılı içerisinde yapılacaktır.

7- Gayberli Mahallesi’nde heyelan riski olan alan boşaltılacaktır. Mahallede ön incelemeleri tamamlanmış olup, kesin incelemeden sonra vatandaşlarımız rezerv konutlara yerleştirilecektir. 

8- Kapalı Çarşının etrafı restore ediliyor.  Kapalı Çarşıdaki dükkanların cephesi, tabelası, kaldırımı, aydınlatması ve çatı yenilemesi yapılacaktır.

 9- Bahtiyar Yokuşu güzelleşiyor. İyileştirme çalışması kapsamında 2. Etap İyileştirme Çalışması başlatılacaktır.

10- Afşin Belediyesi Yediler İş Merkezi Kentsel Dönüşüm Projesi hayata geçirilecektir.

11- Kara Elbistan Bölgesi Kentsel Dönüşümü kapsamında 366 bin metrekare alana 1000 adet konut yapılacaktır.

12- Ceyhan Nehrinin doğduğu alanda sit alanı genişletilerek Millet Bahçesi yapılacaktır.

Sayın Bakanımız’ın attığı kararlı adımlar, somut çözüm önerileri ve yapılacak işleri takvime bağlama kararlılığından dolayı Kahramanmaraş Milletvekilleri adına kendisine şükranlarımızı sunarız.

Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekilleri İletişim Ofisi “

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.