Yavuz Bülent Bakiler KSÜ’de İstiklal Şairi Mehmet Akif’i Anlattı - İfa Ajansİfa Ajans

27 Eylül 2022 - 01:57

Yavuz Bülent Bakiler KSÜ’de İstiklal Şairi Mehmet Akif’i Anlattı

Yavuz Bülent Bakiler KSÜ’de İstiklal Şairi Mehmet Akif’i Anlattı
Son Güncelleme :

27 Aralık 2018 - 10:35

359 views

Yavuz Bülent Bakiler KSÜ’de İstiklal Şairi Mehmet Akif’i Anlattı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörlüğü ve KSÜ Dil ve Edebiyat Öğrenci Topluluğu tarafından İstiklal Şairi Mehmet Akif Ersoy’un vefatının 82. yılı münasebetiyle “Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy” konulu konferans düzenlendi. Program kapsamında konferansa konuşmacı olarak katılan Şair-Yazar Yavuz Bülent Bakiler’e Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından tertip edilen ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ takdimi gerçekleştirildi.

KSÜ Cahit Zarifoğlu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansın açılış konuşmasını Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç yaptı. Erkoç, “Yüreği gönül coğrafyamızın acılarıyla dertlenen, sevgisiyle, mutluluğuyla, neşelenen; ömrünü gönül coğrafyamıza, Türk dünyasına, Türk edebiyatına, Türk şiirine adayan bir dava adamı, Türk şiir ve edebiyatının usta ismi Yavuz Bülent Bakiler’in hemşerimiz olduğunu öğrenmek bizlere inanın çok büyük mutluluk verdi.” ifadelerini kullandı.

Başkan Erkoç tarafından Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclisinin 11.12.2018 tarih ve 2018/678 sayılı kararı ile tertip edilen ‘Fahri Hemşehrilik Beratı’ Yavuz Bülent Bakiler’e takdim edildi. Başkan Erkoç, Bakiler’e Kahramanmaraş’a İstiklal Madalyası verilmesine ilişkin belgenin ve Fransız işgal kuvvetlerinin bayrağımızı kaleden indirmesi üzerine Avukat Mehmet Ali Kısakürek tarafından kaleme alınan beyannamenin yer aldığı tabloları da hediye etti.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ise konuşmasına şiirleri ve eserleriyle Türk insanının kalbine taht kuran Yavuz Bülent Bakiler’i üniversitemizde ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladı. Eserlerinde bizi, bizim insanımızı anlatan ve yansıtan Yavuz Bülent Bakiler’i okumanın ve fikirlerini anlamanın önemine vurgu yapan Rektör Can, “Hangi alanda çalışıyor olursak olalım. Hangi eğitimi alıyorsak alalım. Edebi eserlerden istifade ettiğimiz ölçüde etkili ve başarılı olabiliriz. Edebiyat ve sanat dünyamızın önemli isimlerini tanımalı, kıymetli eserlerini okumalı ve başucu kitabı yapmalıyız.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Şair-Yazar Yavuz Bülent Bakiler “Dava Adamı Mehmet Akif Ersoy” başlıklı konferans sunumunu gerçekleştirildi. Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen FahriHemşehrilikBeratı’nınkendisi için çok anlamlı olduğunu belirten Bakiler, Kahramanmaraşlılarla hemşeri olmanın bugüne kadar aldığı bütün ödüllerden daha anlamlı olduğunu ifade etti.

Bir dava adamı olarak yaşayan Milli ŞairimizMehmet Akif Ersoy’u anlatan Bakiler, “Biz Türkler ve Müslümanlar az okuyan insanlarız. Az okuyoruz, bundan büyük ayıp olmaz. Büyüklerimizi, önemli şahsiyetleri tanımıyoruz.” dedi.Mehmet Akif’i milletimizin gözünden düşürmek adına birçok yanlış bilginin halka aktarıldığını söyleyen Bakiler, milletimizin İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy’u yeterince tanımadığını ifade etti.

“Mehmet Akif’in hayatı, şiirlerinden daha müstesna örnek alınacak güzellikte bir hayattır.” diyen Yavuz Bülent Bakiler, “Akif, Türkçenin yanı sıra, Arapça, Fransızca ve Farsçaya da çok iyi düzeyde hâkim büyük bir fikir ve edebiyat adamıdır.” şeklinde konuştu.

Edebiyat dünyamızda cehalete en büyük düşman olan ismin Mehmet Akif Ersoy olduğuna dikkat çeken Yavuz Bülent Bakiler, “Çok az okuyan bir milletiz. Okumayan insanların Akif’i ve Akif gibi isimleri anlaması mümkün değildir.” diye konuştu.

Konferans sunumunun ardından üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can,Bakiler’eKahramanmaraş geleneksel el sanatlarından ahşap oyma rahle hediye etti. Programın son bölümünde ise Yavuz Bülent Bakiler okurları için kitaplarını imzaladı.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.