Meme Kanseri İçin Çekinmemek, Muayene Olmak Ve Mamografi Yaptırmaktır « İfa Ajans

29 Kasım 2022 - 21:49

Meme Kanseri İçin Çekinmemek, Muayene Olmak Ve Mamografi Yaptırmaktır

Meme Kanseri İçin Çekinmemek, Muayene Olmak Ve Mamografi Yaptırmaktır

Meme Kanseri İçin Çekinmemek, Muayene Olmak Ve Mamografi Yaptırmaktır
Son Güncelleme :

13 Ekim 2019 - 7:28

2.697 views

SANKO Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Göktürk Maralcan, meme kanserinin günümüzde kadınlarda en sık görülen kanser olması nedeniyle erken tanı konması açısından üzerinde hassasiyetle durulması ve profesyonel çalışması gereken sistemik bir hastalık olduğunu söyledi.

SANKO Üniversitesi Sani Konukoğlu Uygulama ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı da olan Prof. Dr. Maralcan, halka açık konferanslar kapsamında “Meme Kanseri Tedavisinde Güncel Yaklaşımlar” konusunda bilgiler verdi.

“Bu hastalıkta nasıl erken tanı konabileceği, nelere dikkat edilmesi ve hekime ne zaman başvurulması gerektiği, tedavi çeşitleri anlatılarak, bilinçlendirilmeleri çok önemli” diyen Prof. Dr. Maralcan, bir farkındalık oluşturmak amacıyla, bu konferansı düzenlediklerine vurgu yaptı.

Meme kanserinin ülkemizde yaklaşık 10 -11 kadında bir görülmesinin, hastalığın ciddiyeti hakkında bilgi verdiğini belirten Prof. Dr. Maralcan, “Bu kadar sık görülen bir kanser türü için bilinçlenmek çok büyük önem taşıyor” dedi.

Toplumda meme kanseri tarama yöntemleri konusunda bilinç oluşturmanın önemli noktalardan biri olduğunu anımsatan Prof. Dr. Maralcan, şöyle devam etti:

“Tarama yöntemleri deyince, kendi kendine muayene, genel cerrahi uzmanı muayenesi ve mamografiden bahsediyoruz. Bu yöntemler her zaman için günceldir. Hastalığın erken tanısı için de gereklidir.

Tanı konduktan sonra tedavi deneyimli hekimler yönetiminde her hastaya özgü ve güncel tedavi yöntemleri ile yapılmalı. Çünkü hastalığın evresi ve çeşidi her hastada aynı değildir.

Meme kanserinin erken teşhisi için yapılması gerekenler; çekinmemek, muayene olmak ve mamografi yaptırmaktır. Ayrıca hiç şikâyetiniz olmasa bile periyodik olarak hekim kontrolleri yaptırmak da çok büyük önem taşır.”

Prof. Dr. Maralcan, sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtladı.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.