İLETİŞİMDE ENGELLERİ KALDIRIYORUZ « İfa Ajans

3 Aralık 2022 - 19:02

İLETİŞİMDE ENGELLERİ KALDIRIYORUZ

İLETİŞİMDE ENGELLERİ KALDIRIYORUZ
Son Güncelleme :

30 Nisan 2019 - 9:14

280 views

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce gerçekleştirilen Türk İşaret Dili Kursu kursiyerlerine sertifikaları verildi.

Kültürpark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen program açılış konuşmaları ile başladı.

Açılış konuşmalarında kürsüye ilk gelen Türk İşaret Dili Kursu Hocası Sosyolog Elif Akçadağ, iletişimde engelleri kaldırmayı hedeflediklerine dikkat çekerek: “Kardeşimle daha iyi anlaşmak için öğrendiğim işaret dilinin daha sonra benim mesleğim olacağını hayal edemezdim. Hep kendime sorardım, “bu hayata neden geldim?” diye. Bence hepimizin bu hayata gelmesinin bir sebebi var. Benimki de işaret dili öğretmek ve işitme engellilere her alanda destek vermek. Yeri geliyor adliyede davalarına giriyorum, yeri geliyor hastanede rapor almalarına yardım ediyorum, bazen araçları ile kaza yapıyorlar, karakoldan tamirciye kadar tüm iletişim gerektiren yerlerde yanlarında oluyorum. Bunların hiçbirinden de maddi bir beklentim olmuyor. Nedeni ise basit, benim de işitme engelli bir kardeşim var. Onun bu hayatta yaşadığı problemleri biliyorum, dolayısıyla diğer işitme engellilerin hayatlarını da az çok tahmin edebiliyorum.

Şimdi bizler işaret dilini daha fazla kişiye öğretip, yaygınlaştırarak işitme engellilerin hayatını bir nebze de olsa kolaylaştırmak istiyoruz.

Adliyede, hastanede, karakolda, devlet kurumları ve özel kurumlarda en az 1 kişi dahi işaret dili bilse emin olun onların yaşamı çok daha güzel olur. İşte bu yüzden işaret dili öğreniyoruz ve iletişimde engelleri kaldırıyoruz!

Son olarak kursumuzun açılısında ve devamında emeği geçen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemize, Sayın Belediye Başkanımız Hayrettin Güngör’e ve Engelliler Şube Müdürlüğümüz çalışanlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz. Kursumuzdan mezun olan kursiyerlerimize de bundan sonraki hayatlarında başarılar diliyorum” diye konuştu.

Daha sonra söz alan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam ise yaptığı konuşmada: “Bugün burada işitme ve konuşma engelli kardeşlerimizle iletişimde engelleri kaldırmak için Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz ve Suzan ve Abdulhakim Bilgili Halk Eğitim Merkezi ile yapılan protokol kapsamında Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyemiz bünyesinde gerçekleştirilen Türk İşaret Dili Kursumuza katılan kursiyerlerimizin katılım belgelerini vermek üzere toplanmış bulunmaktayız. Tüm kursiyerlerimizi gönülden kutluyorum. 64 Arkadaşımız açmış olduğumuz bu kursa devamlılık göstererek belge almaya hak kazanmıştır. Aynı zamanda bu arkadaşlarımızın işaret dilini kullanarak işitme engelli bir bireye yardımcı olmasını bilmek gurur verici” diye konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Sağırlar Eğitim Kültür ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Ali Ekici ise böylesine anlamlı bir kursun düzenlenmesinden dolayı başta kurs hocası Elif Akçadağ olmak üzere Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi yetkililerine teşekkür etti.

Her iki konuşmacının konuşmasını Kurs Hocası Elif Akçadağ işaret dili ile katılanlara anlattı. Açılış konuşmalarının ardından sertifika törenine geçildi ve kursa katılan kursiyerlere sertifikaları verildi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürü Mehmet Fatih Akşam, verdiği kurstan dolayı Elif Akçadağ’a bir teşekkür belgesi ve bir buket çiçek takdim ederek teşekkür etti.

Kursa anne ve ablası ile birlikte katılan miniklerin işaret dili ile kendilerini anlatmaları salondakiler tarafından büyük bir coşkuyla alkışlanırken, miniklere de teşekkür belgesi takdim edildi.

Daha sonrasında ise verilen mini konserin ardından kursiyerler pasta keserek programı sonlandırdılar.

YORUM YAP

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.